V bazénu, který si pořizujeme k tomu, abychom se v něm čvachtali a jinak si užívali teplých letních dnů, právem očekáváme, že nebudeme nikterak omezováni. Že nám tam nebude nijak znepříjemňováno jeho užívání. Že se díky němu nikdy nebudeme muset starat o zprávy o stavu sinic v našich vodních nádržích, že nám tam nebude ve vodě něco plavat,…
voda v bazénu
… a také že se tam nebude nic povalovat na dně.
Zatímco v přírodních nádržích, od maličkých rybníčků až po rozlehlá jezera (a v zahraničí i moře), musíme rezignovat a smířit se s tím, že je na dně mazlavé bláto, do kterého se volky nevolky boříme, nebo že je takové dno kamenité a my musíme našlapovat velice opatrně, nechceme-li si nějakým tím ostrým kamínkem (nebo snad i kýmsi pohozeným střepem, rezavou konzervou a podobně) poranit chodidlo, v soukromém bazénu rezignovat nemusíme. A ani bychom neměli, protože už dávno nemusíme.
Je to totiž už dávno, kdy spatřily světlo světa . Zařízení, která za nás udělají to, co bychom sami jen těžko zvládali.
kruh na hladině
Jistě, i my se můžeme pokusit zahrát si na lovce perlorodek, nabrat dech, potopit se ke dnu, z tohoto chvilku sbírat to, co na něm ulpělo, a pak se zase rychle vynořovat a sesbírané vyhazovat, jenže to rozhodně není ideální řešení. Leckdo z nás na něco takového nemá dost velké plíce, leckdo z nás nemá onu svatou trpělivost, jíž by k tomu bylo zapotřebí. A hlavně by to nebylo žádné řešení, protože bychom stejně dokázali posbírat jen ty větší kousky smetí, zatímco vše drobnější by nám tam na dně zůstalo.
zrzka v bazéně
Zatímco vysavače bazénů, to je jiná. Potopí se ke dnu kdykoliv a na jakkoliv dlouhou dobu a vyluxují ho tak důkladně, jak by to člověk sám nikdy nesvedl. Jezdí si po dně, vysávají a vysávají a člověk se tak klidně nemusí ani o nic starat. Klidně může přijít až k hotovému. Tedy k bazénu s čistým dnem, do kterého je radost se ponořit.
Bazénový vysavač je prostě takový malý zázrak. Který může mít kdokoliv z nás, a to aniž by musel čekat, zda se na něj někdy usměje štěstí. Protože toto je jeden ze zázraků, které nám nejsou sesílány z nebes, které si můžeme sami kdykoliv pohodlně a vcelku levně koupit.
Nechceme-li, abychom se ve vlastním bazénu nořili chodidly do marastu, který tam napadal a klesl na dno. A není jak ho odtud dostat.